Kas ir Menjēra slimība? Tā ir iekšējās auss slimība, kam raksturīgi trīs galvenie simptomi: īslaicīgs kurlums, troksnis ausīs un reibonis.
Slimība visbiežāk sāk izpausties pacientiem vecumā no 30-50 gadiem, tā parādās vienlīdz bieži vīriešiem un sievietēm. Visbiežāk tā sastopama attīstītajās valstīs, taču slimības izplatība ir ļoti zema: 2 cilvēkiem no 10 000.
Menjēra slimības cēloņi.
Slimība nav pilnībā izpētīta, pateicoties tās retumam un specifiskumam. Pētnieki ir atklājuši noteiktus mehānismus, kas veicina slimības attīstību.
Tiek runāts par pastiprinātas endolimfas veidošanos iekšējā ausī vai samazinātu endolimfas absorbciju.
Tiek izvirzītas vairākas teorijas, kas izskaidro slimības cēloņus: ģenētiskās iezīmes, mastoīda piedēkļa struktūras anatomiskās iezīmes, problēmas ar asinsvadu tonusu, alerģijas un kālija jonu pārlieku daudzums endolimfā.
Pievērsiet uzmanību Menjēra slimības simptomiem.
- Reibonis;
- Slikta dūša un vemšanas lēkmes;
- Periodisks līdzsvara zudums;
- Pakāpenisks kurlums;
- Troksnis ausīs.
Neārstēta Menjēra slimība var izprovocēt citas veselības problēmas, kas var savukārt novest pie pilnīga līdzsvaru zuduma un kritieniem. Šajā laikā iespējams gūt traumas.
Slimībai ir raksturīgas 3 stadijas:
- Sākotnējā: lēkmes 1-2 reizes gadā, ilgst ne vairāk kā 3 stundas, sliktas dūša un vemšana, aizkrīt ausis, bet dzirde netiek pilnībā zaudēta.
- Akūtā: aktīvā fāze, kurā parādās slimības simptomi, ieskaitot īslaicīgu dzirdes zudumu, reiboni, sliktu dūšu un vemšanu, troksni ausīs. Lēkmes var parādīties 1 vai vairākas reizes nedēļā.
- Latentā: nav akūtu lēkmju, bet turpina pasliktināties dzirde, raksturīgs pastāvīgs reibonis, slimība pāriet no vienas auss uz otru.
Menjēra slimības lēkmes laikā parādās reiboņi – slimniekam liekas, ka apkārtējie priekšmeti griežas un riņķo apkārt, cilvēks zaudē orientēšanās spējas apkārtējā vidē, zaudē līdzsvaru, var nokrist no krēsla, jumta, staba vai koka, kurā uzkāpis. Reiboni pavada slikta dūša, vemšana, baiļu sajūta, troksnis ausī, pavājināta dzirde vai kurlums vienā ausī.
Viens no objektīvajiem simptomiem lēkmes laikā ir spontānais nistagms, t.i., ritmiskas acu ābolu kustības. Slimnieks lēkmes laikā cenšas apgulties uz sāniem, aizvērt acis. Spilgta gaisma, skaļas skaņas vai dažādas kustības pastiprina vemšanu un pasliktina pašsajūtu.
Pēc slimības smaguma pakāpes izšķir 3 formas:
- Grūta (lēkme atkārtojas katru dienu vai nedēļu, ilgākas par piecām stundām, darba spējas zudušas, stabila vājdzirdība);
- Vidēja (lēkmes tāpat ir biežas, turpinās līdz 5 stundām, darba spējas zūd uz vairākām dienām, dzirde pakāpeniski pavājinās);
- Viegla (lēkmes vieglas, ātri pāriet, atkārtojas dažas reizes gadā (ja darbs nav saistīts ar pastiprinātu vestibulārā aparāta slodzi), dzirde var uzlaboties.
Menjēra slimības ārstēšanas metode.
Veiksmīgai ārstēšanai ir nepieciešams veikt visaptverošu diagnostiku, pārliecināties, ka nav citu slimību, un pēc tam noteikt ārstēšanu.
Diagnostikas laikā ir jāpārbauda sekojošais:
- Dzirdes kvalitāte;
- Iekšējās auss funkcionālās īpašības;
- Jāveic audiometrija un vestibulometrija (cik stabila ir persona un kādas ir vestibulārā aparāta rezerves).
Turklāt var būt nepieciešami vairogdziedzera testi, jānosaka glikozes un hemoglobīna līmenis asinīs, var būt nepieciešamas arī vispārējās asinsanalīzes.
Pēc tam, kad veiktie testi apstiprina vai atspēko diagnozi, tiek noteikta ārstēšana.
Ārstēšana var ietvert gan medicīnisko, gan ķirurģisko iejaukšanos.
Surdovest centrā mēs izvēlamies individuālu attieksmi katram pacientam.
Pateicoties savlaicīgai diagnostikai un izvēlētajai ārstēšanas metodei, slimību izdodas palēnināt un iespējams uzlabot pacienta dzīves kvalitāti.
Ārstēšanas izmaksas.
Precīza cena ir atkarīga no pacienta stāvokļa un viņa individuālajām īpašībām. Primāri jārēķinās ar sekojošām cenām:
- Konsultācija pie Lora - 35 EUR (pirmreizējais apmeklējums), 25 EUR (turpmākie apmeklējumi);
- Audiometrija - 10 EUR;
- Ja nepieciešams - neirofunkcionālā kompjūter-diagnostika -35 EUR;
- Asinsanalīzes un citas papildu pārbaudes.
Pierakstieties uz konsultāciju pie Lora jau tagad.