Riga: Pirmd. Trešd. Piektd. 13:00 - 18:00 Jelgava: Otr. 15:00 -18:00, Cet. 11: 00 - 13:00 |
Lielākā daļa cilvēku saslimst ar angīnu. Diemžēl šo slimību bieži pavada komplikācijas. Tāpēc ir svarīgi saprast, kā iespējams saslimt ar angīnu, lai varētu no tā izvairīties.
Jāatgādina, ka slimība izpaužas ar īpašu simptomu kopumu: paaugstināta temperatūra, sāpes kaklā, norijot ēdienu, un iekaisuši limfmezgli.
Ja novērojat šāda veida simptomus, iesakām apmeklēt LORu.
Kas ir angīna?
Angīna ir plaši izplatīta infekcijas slimība. To izraisa mikrobi, vīrusi un sēnītes (80% gadījumu mikrobi - streptokoki). Ķermenis inficējas, kad mikrobi nonāk mutes vai deguna gļotādā.
Bērni ir nedaudz uzņēmīgāki pret šo slimību nekā pieaugušie. Visbiežāk bērni inficējas ar angīnu 2-3 gadu vecumā. Slimības gaita ir ļoti smaga.
Vīrusu angīnas inkubācijas periods ir apmēram 12 stundas.
Kā notiek inficēšanās ar angīnu?
Slimības īpatnība ir tāda, ka jūs varat būt slimības pārnēsātājs, taču pats neslimot. Mikrobi organismā gaida imunitātes pavājināšanos - tiklīdz kā tas notiek, tie sāk vairoties lielā ātrumā.
Vai angīna ir lipīga? Jā, infekcija viegli pāriet no viena cilvēka uz otru. Tas notiek ar sīku gaisa pilieniņu starpniecību vai lietojot kopīgas lietas un priekšmetus.
Saslimt ar angīnu var vienkārši sarunājoties ar slimu cilvēku – izelpojot slimnieks izplata baktērijas sev apkārt. Turklāt kaitīgie mikroorganismi atrodas uz dažādu sadzīves priekšmetu - kopīgo trauku vai drēbju - virsmām. Jūs varat inficēties arī pēc saskares ar šādiem priekšmetiem.
Tāpēc ir svarīgi bieži mazgāt rokas un ievērot citas higiēnas prasības.
Savā ziņā angīnu var izraisīt dažāda veida mutes dobuma kaites. Ja regulāri netīrāt zobus, neārstējat zobus un jums ir citas līdzīgas problēmas, tad aizdegunes flora arvien vairāk piepildīsies ar baktērijām.
Agrāk vai vēlāk tās novājinās imūnsistēmu. Tad mikrobi sāks izplatīties vēl vairāk un nonāks cilvēka dzīvībai svarīgos orgānos.
Mutes dobums ir pirmā cilvēka aizsardzības fronte pret infekcijas slimībām, tai skaitā angīnu. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi uzturēt gan lokālo, gan vispārējo imūnsistēmu.
Slimības profilakse.
Stiprināt imunitāti ir iespējams ar vienkāršām, bet efektīvām darbībām. Pirmkārt, rūpīga un regulāra norūdīšanās. Cik vien iespējams, jāizvairās no mitrām un aukstām telpām. Mitrums un vēsums visvairāk negatīvi ietekmē imūnsistēmu. Kā arī nepieciešams līdz minimumam samazināt saskari ar cilvēkiem, kas slimo ar angīnu.
Ja pēdējo punktu nav iespējams ievērot, jo ar angīnu ir saslimis cilvēks, ar ko kopā dzīvojat, tad jāievēro maksimāla piesardzība. Pirmkārt, nelietojiet kopīgus higiēnas līdzekļus vai traukus. Pēc iespējas biežāk vēdiniet istabu, lai nesaslimtu no gaisā esošajiem mikrobiem.
Un pats galvenais padoms ir savlaicīgi apmeklēt LORu. Kompetents ārsts palīdzēs jums efektīvi un ātri izveseļoties.