times icon Riga: Pirmd. Trešd. Piektd. 13:00 - 18:00 Jelgava: Otr. 15:00 -18:00, Cet. 11: 00 - 13:00

Sāpes kaklā

angina saukstēšanās

Sāpes kaklā! Ko darīt? 

Rīkle sastāv no vairākām daļām: aizdegunes, vidējās jeb mutes daļas un apakšējās jeb balsenes daļas.

Runājot par sāpēm kaklā, parasti pieminam vidējo jeb mutes daļu, kuru klāj gļotāda, un visi tur esošie iekaisumi saucās faringīts.

Vidusdaļā atrodas anatomiskie veidojumi – auksleju mandeles, kuru iekaisums ir ciešā saistībā ar rīkles vidusdaļas iekaisumu.

Dažādi iekaisuma iemesli.

Akūtie, svešķermeņu vai ārejo fizisko vai ķīmisko faktoru izraisītie. Piemēram, ja rīkles gļotadā iedurās asa, sīka zivu asaciņa pirma izpausme , protams sāpes kaklā, kuras likvidē izņemot svešķermeni un brūcīti apstrādājot ar dezinficējošiem un anestezējošiem līdzekļiem. Jāatcerās, ka jāievēro saudzējoša diēta – viegli sakožļājams, šķidrs vai pusšķidrs ēdiens, ne auksts, ne karsts, remdenas temperatūras.

Sāpes kaklā var rasties strauji rijot karstu šķidrumu vai ēdienu. Nepatīkamās sajūtas mazina lietojot anestezējošu un dezinfecējošu aerosolu.

Hroniskie: katarālie, hiperplastiskie, sānu valnīšu hipertrofiskie un atrofiskie faringīti.

Iekaisumi sasinās, attiecīgi sāpes kaklā parādās, kad uz tiem iedarbojas nelabvēlīgi faktori, tādi kā saaukstēšanās, gaisa piesārņojums, smēķēšana (tai skaitā ūdenspīpes), arī pārmērīgi karstu dzērienu lietošana u.c.

Jebkura kakla sāpju gadījumā jāievēro saaudzējošs režīms, jālieto tabletes vai aerosoli ar pretsāpju un dezinficējošo iedarbību, jāskalo kakls, jātur kakls siltumā (apsienot vieglu šallli). Kakla skalošanai var izmantot kā speciālus, aptiekā iegādājamos šķidrumus, tā arī mājās pagatavoto kļinģerīšu vai eikalipta tinktūras, kumelīšu ziedu novārijumu.

Aukslēju mandeļu iekaisums.

Nākamais izplatītākais kakla sāpju iemesls ir ilgstoša slimošana ar hronisku mandeļu iekaisumu jeb hronisku tonsilītu. Raksturīgi pastiprināti izdalījumi no mandeļu lakūnām (iedobumi mandelēs aizpildās ar leikocītiem, tie nekrotizējās, rodas strutu korķi, spiediena sajūta mandelēs, nepatīkams aromāts no mutes). Šajā gadījumā, ja kakls sāp ilgstoši un stipri, jāvēršās pie ārsta! LOR ārsts izskalos strutu korķus, apstaros iekaisušās mandeles ar kvarca lampu vai lāzeri.

Visbīstamāko situāciju rada hronisks procesa saasinājums, ko sauc par tonsilāro angīnu. Tā var būt katarāla (visa mandeles gļotāda ir izteikti sārta un pietūkusi), folikulāra (uz sārtā fona no lakūnām – padziļinājumiem uz mandeles – parādās strutu korķi), lakunāra (strutas kā balta plēve sāk izplatīties pa visu mandeļu virsmu).

Angīna ir ļoti infekcioza un bīstama apkārtējiem! Angīnai raksturīgas stipras, izteiktas kakla sāpes, augsta temperatūra, vispārējs nespēks.

Ārstēšana. Nepieciešams izolēt pacientu no citiem ģimenes locekļiem; ja mājā ir mazi bērni, obligāti lietot sejas masku. Noteikti jādzer daudz šķidruma! Aerosoli, sūkājamās tabletes, kakla skalošana palīdzēs mazināt diskomfortu un ātrāk atlabt. Jāpazemina temperatūra, bet, ja tā turas ilgāk nekā trīs dienas, ārsts, visticamāk, nozīmēs antibiotiku kursu, lai nerastos komplikācijas.

Viena no izplatītākajām angīnas komplikācijām ir paratonsilārais abscess, kad otrajā vai trešajā dienā pēc it kā apārstētas angīnas atkal strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra un parādās spēcīgas pastāvīgas kakla sāpes vienā kakla pusē, sajūta, ka nevar pilnīgi atvērt muti un grūti norīt ne tikai pārtiku, bet arī ūdeni un siekalas.

Lai šo komplikāciju novērstu, nepieciešams veikt operāciju – tonsilektomiju.

Ārstu prakse rāda – ja cilvēks kaut reizi cietis no paratonsilārā abscesa un mandeles nav izņemtas, slimība var atkal atkārtoties, tādēļ savlaicīgi vajadzētu apsvērt iespēju veikt mandeļu izņemšanas operāciju.

Rudeņos un pavasaros, kad aktivizējas vīrusi un novājinās imunitāte, pacientiem ar hronisko tonsilītu būtu nepieciešams veikt profilaktiski-ārstējošo procedūru kompleksu. Tas sastāv no mandeļu skalošanas procedūrām, apstarošanu ar ultravioletajiem stariem, lāzeru vai ultraskaņu, imunitāti stimulējošas un vitamīnu terapijas.

„Profilakse ir lētāka par ārstēšanu !!!”

Related Articles

KLĪNIKA RĪGĀ

  Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00
 
Pirmdien 13:00 līdz 18:00
Otrdien Ārsts pieņem Jelgavā
Trešdien 13:00 līdz 18:00
Ceturtdien Ārsts pieņem Jelgavā
Piektdien 13:00 līdz 18:00

KLĪNIKA JELGAVĀ

  Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00
 
Pirmdien Ārsts pieņem Rīgā
Otrdien 15:00 līdz 18:00
Trešdien Ārsts pieņem Rīgā
Ceturtdien 11:00 līdz 13:00
Piektdien Ārsts pieņem Rīgā

Klinikas darba laiks

KLĪNIKA RĪGĀ

Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00

Pirmdien 13:00 līdz 18:00
Otrdien Ārsts pieņem Jelgavā
Trešdien 13:00 līdz 18:00
Ceturtdien Ārsts pieņem Jelgavā
Piektdien 13:00 līdz 18:00

 

KLĪNIKA JELGAVĀ

Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00

Pirmdien Ārsts pieņem Rīgā
Otrdien 15:00 līdz 18:00
Trešdien Ārsts pieņem Rīgā
Ceturtdien 11:00 līdz 13:00
Piektdien Ārsts pieņem Rīgā

 

times icon

PIRMDIEN - PIEKDIEN
10:00 - 18:00

phone icon

PPIERAKSTS VIZĪTEI
+371 22428919

phone icon

facebook bottom smail