Riga: Pirmd. Trešd. Piektd. 13:00 - 18:00 Jelgava: Otr. 15:00 -18:00, Cet. 11: 00 - 13:00 |
Vai angīna var tikt pārnesta no cita cilvēka? Kādi ir angīnas simptomi? Vai iespējams saslimt pēc kontakta ar priekšmetu? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem jūs atradīsiet tālāk šajā rakstā.
Angīnas simptomi.
Sēnītes, vīrusi un baktērijas – tieši tas izraisa angīnu. Visbiežāk angīnu izraisa īpaša veida baktērijas - streptokoki. Tie kādu laiku var atrasties cilvēka organismā, neradot nekādas problēmas, un gaidīt, līdz pavājināsies cilvēka imūnsistēma.
Angīna izraisa:
- Sāpes kaklā rīšanas laikā;
- Baltu aplikumu uz mandelēm;
- Mandeles kļūst spilgti sarkanas;
- Ķermeņa temperatūras paaugstināšanos līdz 39 grādiem;
- Limfmezglu iekaisumu.
Svarīgi: nav ieteicams patstāvīgi izdarīt secinājumus par slimības esamību. Tikai ārsts spēj noteikt precīzu diagnozi. Jebkurā gadījumā ir nepieciešams LORa apmeklējums: vai nu lai pārliecinātos, ka esat vesels, vai arī lai saprastu, ka jums ir angīna, un uzsāktu ārsta noteikto ārstēšanu.
Kā angīna tiek pārnesta?
Angīna pieder pie infekcijas slimībām. Slimība tiek pārnesta tieša kontakta rezultātā – ar rokasspiedienu, skūpstu un tā tālāk.
Angīnas izplatība notiek arī ar gaisā esošajiem pilieniņiem - sarunas laikā, klepojot. Mikrobi, kas atrodas gaisā, ieelpas laikā nonāk cilvēka gļotādā. Laika gaitā tie nonāk kaklā un plaušās.
Infekcija tiek pārnesta arī ar dažādu priekšmetu starpniecību. Tā kā infekcija atrodas uz priekšmetu virsmas, cilvēks, kas saskaras ar šādu priekšmetu, saņem noteiktu daļu mikroorganismu. Rotaļlietas, trauki, drēbes - jebkura pieskāriena rezultātā notiek pārnešana, ieskaitot bīstamos mikrobus.
Tāpēc ir svarīgi piešķirt personiskus traukus, higiēnas līdzekļus un citas lietas bērnam vai pieaugušajam, kurš slimo ar angīnu, līdz viņš atveseļojas.
Periods, no inficēšanās momenta līdz angīnas pirmajiem simptomiem (inkubācijas periods), ir 12 stundas.
Angīna ir bīstama slimība, jo ārstēšanas laikā bieži izraisa komplikācijas. Pareiza slimības izraisītāja (vīrusi, baktērijas vai sēnītes) noteikšana palīdz no komplikācijām izvairīties. Attiecīgi tiek nozīmēta arī atbilstoša ārstēšana.
Kā nesaslimt ar angīnu?
Kā tika minēts jau iepriekš, infekcija gaida imūnsistēmas pavājināšanos un pēc tam sāk izplesties pēc pilnas programmas. Tāpēc ir svarīgi stiprināt imunitāti - ievērot veselīgu dzīvesveidu, pareizi ēst, nedzert tikai aukstu šķidrumu utt.
Īpaši efektīva imunitātes stiprināšanā ir norūdīšanās. Vienīgi jādara to regulāri un pakāpeniski. Pretējā gadījumā vai nu nebūs nekāda efekta, vai arī tas būs, taču negatīvs.
Tāpat arī ir svarīgi sekot līdzi slimnīcu jaunumiem. Epidēmijas periodos (kas mūsdienās periodiski ir sastopami) ieteicams izvairīties no sabiedriskām vietām.
Ārsti bieži cenšas paust noderīgus padomus un ieteikumus. Ja jūs tos ievērosiet un paklausīsiet tiem, tad iespējams slimību ātri izslimot vai vispār nesaslimt.
Tiklīdz kā jūs saprotat, ka esat kaut kādā veidā saķēris angīnu, jums vajadzētu sazināties ar LORu, lai apstiprinātu diagnozi.
Pierakstieties pie LORa jau tūlīt.