![]() |
Riga: Pirmd. Trešd. Piektd. 13:00 - 18:00 Jelgava: Otr. 15:00 -18:00, Cet. 11: 00 - 13:00 |
Ziņas par koronavīrusu no Ķīnas mūs biedē. Plašsaziņas līdzekļos cirkulē kadri ar slimiem cilvēkiem, histēriski skaitot mirušos. Uz šādas informācijas pasniegšanas fona ir grūti saglabāt vēsu prātu un ņemt vērā reālo situāciju.
Šajā rakstā mēs centīsimies atbildēt uz diviem galvenajiem jautājumiem: kas ir koronavīruss un kā ar to nesaslimt?
Kas ir koronavīruss?
Koronavīrusi ir vīrusu veids, kas var izraisīt dažāda smaguma slimības no vieglas saaukstēšanās līdz pat smagām elpceļu infekcijām.
Lielākā daļa koronavīrusu nav bīstami cilvēkiem, tie ir plaši izplatīti starp dzīvniekiem. Pastāv tikai daži vīrusu veidi, kas izraisa slimības cilvēkiem: alfa (229E un NL63), beta (OC43), HKUI1 un SARS-CoV. 2012. gadā tiem pievienojās MERS-CoV (koronavīruss no Tuvajiem Austrumiem), bet 2019. gadā – SARS-CoV-2 (arī saukts par 2019- nCoV) no Ķīnas Uhaņas provinces.
Jaunais koronavīruss var izraisīt akūtu respiratorā distresa sindromu, komplikācijas pneimonijas formā un elpošanas mazspēju. Pastāv arī nāves risks.
Neskatoties uz augsto risku, jaunais koronavīruss saslimšanas gadījumu un mirušo skaita ziņā nav salīdzināms ar ikgadējo statistiku par parasto gripu. Piemēram, tikai Amerikas Savienotajās Valstīs vien laika posmā no 2019. līdz 2020. gadam ar gripu saslima vairāk nekā 15 miljoni cilvēku, 8,2 tūkstoši cilvēku nomira.
Vienīgā atšķirība ir tāda, ka gripu, pat smagā formā, zina kā izārstēt - galvenais ir savlaicīgi vērsties pie ārsta. Koronavīrusam ir raksturīgas dažādas nianses, un ārstēšanas metodika joprojām ir tikai izstrādes procesā.
Kopumā saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem 80,9% inficēto slimība noris vieglā formā, 13,8% - smagā un tikai 4,7% pacientu nonāk kritiskā stāvoklī ar augstu nāves risku. Nāves gadījumu skaits kopumā ir salīdzinoši mazs, taču slimības risks palielinās cilvēkiem, kas ir vecāki par 80 gadiem.
Kā nesaslimt ar koronavīrusu no Ķīnas un citām valstīm?
Koronavīrusa un līdzīgu slimību profilaksei ir izstrādāti Pasaules Veselības organizācijas ieteikumi:
- Izvairieties no saskares ar cilvēkiem, kuri izskatās slimi;
- Bieži mazgājiet rokas ar ziepēm, it īpaši pēc saskares ar slimiem cilvēkiem un dzīvniekiem, un tiem apkārt esošiem priekšmetiem;
- Ievērojiet pārtikas nekaitīguma principus un personīgo higiēnu;
- Izvairieties no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku;
- Ja jūtaties slikti - labāk paguliet gultā;
- Noteikti apmeklējiet ārstu;
- Ir vērts būt uzmanīgiem, ceļojot uz Ķīnu, lai gan slimība jau ir izplatījusies ārpus valsts robežām.
Vīruss starp cilvēkiem izplatās ķermeņa kontakta rezultāta un ar gaisā esošiem pilieniem.
Slimības risks palielinās cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un cilvēkiem, kam ir sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts, problēmas ar elpošanu un iekšējiem orgāniem, hipertensija. Šiem cilvēkiem jārūpējas par savu veselību īpaši uzmanīgi.
Ko darīt, ja jūtat, ka esat saslimis?
Ja jūtat, ka esat saslimis, un jums ir aizdomas, ka jums ir koronavīruss, nekavējoties sazinieties ar savu ģimenes ārstu. Pastāstiet ārstam iemeslu, kāpēc jums pastāv koronavīrusa risks:
- esat bijis ceļojumā uz Ķīnu vai tās kaimiņvalstīm;
- jums ir bijis ciešs kontakts ar cilvēku, kurš ir atbraucis no šī reģiona.
Ārsts jums nozīmēs atbilstošus izmeklējumus. Jums paņems venozās asinis vai paraugus no elpošanas ceļiem un nosūtīs pārbaudei uz laboratoriju.
Ja jums tiks atklāta slimība, ārsts izrakstīs ārstēšanu. Saskaņā ar Ķīnas Nacionālās veselības komisijas sniegto informāciju ir pieejami daži medikamenti, kas var palīdzēt.
Jebkurā gadījumā nenodarbojieties ar pašārstēšanos un apmeklējiet ārstu - tā būs drošāk gan jums, gan apkārtējiem!
Atcerieties arī to, ka nav iespējams inficēties caur paciņām no populārajiem ārvalstu interneta veikaliem - jebkurā gadījumā vīruss piegādes laikā būs dabūjis galu, turklāt paciņas pirms nosūtīšanas tiek dezinficētas.
Ja jums nav koronavīrusa, bet tik un tā sāp kakls, aizkrīt ausis un reibst galva - vērsieties pie LORa. Viņš palīdzēs noteikt, kas ir problēmas avots, un noteiks atbilstošu ārstēšanu.