times icon Riga: Pirmd. Trešd. Piektd. 13:00 - 18:00 Jelgava: Otr. 15:00 -18:00, Cet. 11: 00 - 13:00

No jaunā gada sakšu tievet!

Daudzas no mums mierina un uzmundrina sevi ar šādu apņemšanos, atļaujoties tomēr svētkos negausīgi pieēsties. Kā tievēšu? Skriešu no rītiem un vakarā, iešu peldēt un nodarbošos ar aerobiku katru trešdienu. Doma ļoti laba un apsveicama. Bet vai zinām, ar ko cīnāmies? Liekais svars ir vismaz septiņi kilogrami virs normas 1. Šī slimība nav tikai jums vai kādam jūsu tuviniekam. Tā vērojama gandrīz katram otrajam vai trešajam Latvijas iedzīvotājam. Kādēļ tā rodas, kādas sekas izraisa un ar kādām metodēm visefektīvāk to ārstēt, sarunā atklāj sertificēts akupunktūras ārsts Aivars Plēpis.

(1  augums mīnus 100 +/- 7 kg = svara norma. Piemēram, ja augums ir 1 70 cm, svarnorma ir līdz 77 kg. Pārējais ir liekais svars.)

Lieka svara cēloni

Ir vairāki iemesli, kas izraisa aptaukošanos: traucēta hipotalama darbība (dziedzeris galvas smadzenes, kas izdala augšanas hormonu), menopauze, nepietiekama fiziska slodze, iedzimtība, atsevišķi medikamenti, olnīcu cistas, neapmierināta dzimumtieksme (dziedzeri maina vielmaiņu un pastiprina apetīti), pārmēnga ēšana vai mazkustīgums kā iedzimtības pazīme.

Ak, saldā, grēcīgā šokolāde

iStock 155097702 min

 

Daudzām sievietēm liela problēma un galvenais liekā svara iemesls ir mīlestība pret šokolādi. Ar šo gardumu viņas nomierinās stresa situācijās, arī ne tik lielu uztraukumu reizēs un visbeidzot vienkārši palutina sevi tad, kad ir vēlme ēst kaut ko saldu, garšīgu, smariigu un bezgala mīļu. Tas ari ir biezās tauku kārtas rašanās cēlonis. Šokolādes uzturvērtiba ir ļoti augsta. 100 gramu šokolādes satur 450-550 kilokaloriju, kas veicina tauku pieaugumu organismā.

Visas to zinām, tādēļ rodas vēl lielāks stress un tieksme pēc aizliegtā augļa. Taču neviena nav uzskatāma par vāja rakstura vai izlaidīgu būtni. Tieksmei pec šokolādes ir zinātnisks pamatojums. Tā satur vairākas vielas, kas neatkarīgi no mums iedarbojas uz nervu šūnām. 200 gramos šokolādes ir tik pat daudz kofeīna, cik piecās līdz sešās tasītēs kafijas. Kofeīns mazina nogurumu un uzlabo garastāvokli, stimulē darbaspējas. Tai paša laikā šokolādē ir ari seroto- nīns. kas atvirza dusmas un uztraukumus, piemēram, par sadziviskām problēmām. Šokolādes smarža iedarbojas uz ožas orgāniem un normalizē galvas smadzeņu aktivitāti, ko var noteikt ar speciālu metodi. Doma par lielo kaloriju daudzumu rada stresu, ar to cīnāmies, atkal palīgā ņemot šokolādi. Šis ir tas baudas un aizlieguma sajūtas cikls, ko, piedodiet, bet jūt arī smēķētāji, alkoholiķi un narkomāni.

 

Aptaukošanās ir slimība, kas veicina daudzas citas

pastāv metodes

Vēlme un vajadzība samazināt svaru nav tikai modes diktēts untums vai jaunības, pusmuža vai simtgadnieka krīze. Aptaukošanās veicina daudzu slimību attīstību, piemēram, cukura diabētu, aterosklerozi, hipertoniju, aknu un nieru slimības (akmeņi), menstruāciju traucējumus, impotenci, sāpes mugurkaula rajonā, gūžas locītavās, kājās. Izplatīta apaļīgo sūdzība - krākšana - skaidrojama ar balsenē uzkrāto tauku slāni. Tomēr visbiežāk slimība skar sirds asinsvadu sistēmu, izraisot infarktu, insultu un vēnu paplašināšanos. Tas skaidrojams ar to, ka ķermeni esošie liekie tauki kavē asinsriti un samazina skābekļa daudzumu audos (arī smadzeņu). Papildu problēmas rodas ari, sakot ārstēt šis slimibas, īpaši, ja nepieciešama operācija. Tad tehniski ir grūtāk operēt, jo līdz orgāniem jātiek, bet traucē šī tauku karta. Sarežģījumi rodas ari pēcoperācijas periodā, kad ilgstoši nedzist brūce, bet apgrūtinātas elpošanas dēļ attīstās plaušu karsonis. Liekais svars palielina vēdera iekšējo spiedienu, tas sarežģī zarnu darbību, rodas aizcietējumi un ir apgrūtināta elpošana ar diafragmu. Šādiem cilvēkiem ir raksturīgs mazkustīgs dzīvesveids, ilgāk noris izveseļošanās.

Nopietno komplikāciju dēļ ir svarīgi apzināties, ka liekais svars ir slimība, kas jāārstē. Vispareizāk būtu ari pirms kādu hronisku vai citu kaišu ārstēšanas nomest savu lieko kārtu, lai slimība būtu vieglāk nosakama un ārstējama. Bieži liekais svars slēpj citu slimību simptomus, kuras var noteikt pēc tā pazušanas.

 

Pastāv metodes, kā veiksmīgi cīnīties ar lieko ķermeņa masu

 

Ļoti liela nozīme ir kustīgam dzīvesveidam un pareizam dzīves ritmam. Tomēr, ja fizisko slodzi pārspīlē, fizioloģiski ir pat iespējams svara pieaugums. Pastiprinot muskuļu darbību, tajos izdalās pienskābe, kas veicina vilka apetiti, piemēram, pec nodarbībām trenažieru zālē un Htnesa klubos.

“Ārstēju aptaukojušos pacientus ar akupunktūras (adatu terapijas) metodi jau 25 gadus,” saka profesors O. Plēpis. “Ārstēšanas kursa laikā paciente zaudē aptuveni 10-20 kilogramu liekā svara. Kurss ilgst sešas nedēļas, katru nedēļu viena nodarbība. Katram pacientam sastādu ipašu akupunktūras recepti, pēc kuras ārstēju. Parasti adatiņas lieku uz kajam, rokām, vēdera un ausīs, atstājot tas tur 30- 45 minūtes. Papildus ielieku trīs punktiņus (kristāliņus) ausis, kas pašam mājās ir jāmasē piecas reizes dienā. Punktiņus masējot, regulējas vielmaiņa un samazinās apetite.” Papildus adatu terapijai ļoti svarīga ir cilvēka pozitīvā domāšana. Ārstēties atnākušās sievietes rūpīgi izmeklē. Kad viņām prasa, lai uzzimē, kā viņas izskatās, bieži tiek zimēti apaļi tomāti ar lielām rokām un kājām. Lielākā daļa šo sieviešu ir par trešdaļu tievākas. Tas nozīmē, ka problēma sākas domāšanā. Nemitīgais stress par izskatu tikai veicina lieka svara pieaugumu. “Aptaukošanās ir slimība, tā nav izlaidība garā un miesās,” atgādina profesors O. Plēpis. Pret to jāizturas ļoti nopietni.

 

Akupunktūra iekodē pareizu vielmaiņu

Akupnktuuras pielietojums

 

Akupunktūras metode maina cilvēku ēšanas paradumus, regule vielmaiņu, radot sāta sajūtu. Ar speciālu adatu terapijas metodi tiek aktivizēts sata centrs smadzenēs un pazemināta bada centra aktivitāte. Ja sieviete turpinās ēst vairāk nekā nepieciešams, viņas organisms vienkārši atgrūdīs lieko pārtiku. Spītīgi ēdot vairāk, var sākties vemšana vai pat caureja, jo ķermenis zina, cik kaloriju W tam vajag. Ārstēšanās laikā pacientam nozimē diētu un obligātu atturēšanos no alkohola. Tā kā adatu terapija sūta signālus uz galvas smadzenēm, alkohols var to izjaukt, tad terapija jāsāk no jauna.

Adatu terapiju piedāvā ari bērniem ar lieko svaru, kuriem ir pastiprināta apetīte un vielmaiņas traucējumi. Bērnam ar medikamentiem vai vienkāršu aizliegumu nav iespējams panākt, lai viņš neestu. Ar adatiņām viņam noņem lielo apetīti un normalizē vielmaiņu. Bērnam ir jaaug un ar laiku jāpieņemas svarā, bet viņam nebūs lieko kilogramu.

 

Cik ilgi saglabajas akupunktūras efekts

 

Sasniegtais efekts saglabājas trīs līdz piecus un vairāk gadu. Bet tādi faktori kā grūtniecība, operācijā narkozē vai stipri, atkārtoti stresi “izsit” organismu no līdzsvara. Parasti kundzes, kuras bijušas ārstēties, lieliski zina to ēdienkarti, kas viņām patiesībā jāievēro. Nedzīvojam, lai ēstu, bet lai dāvātu prieku sev un citiem. Nav jēgas ēst bez mēra, ja organisms nespēj visu pārstrādāt enerģijā. Tad atkal jāmokās sirdsapziņas pārmetumos un sevis šaustīšanā. Lai saglabātu rezultātu, jāievēro ārstēšanās gaitā apgūtie ēšanas paradumi. Cilvēks sev ir vistuvākais un pats spēj sev palīdzēt. Ir jāaprunājas ar savu ķermeni, tas jāuzmundrina. Vakarā, gulēt ejot, iemidziniet sevi ar vārdiem, kas veltīti ķermenim: “Tu esi labs, jauks, rit mums būs jauna diena, kad tevi pažēlosim un ēdīsim mazliet mazāk” Tas ari viss noslēpums. Profesors gan atzīst, ka ir pacientes, kuras nāk pirms nozīmīgiem pasākumiem, kad veļas notievēt, pēc tam atkal mazliet “izlaižas”, bet viņas ir apmierinātas, zinot, kur nepieciešamības gadiju- mā vērsties. Un tas sievietēm mazina uztraukumus un lieku stresu, neliekot pārēsties vai atgriezties šokomānijā.

Related Articles

KLĪNIKA RĪGĀ

  Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00
 
Pirmdien 13:00 līdz 18:00
Otrdien Ārsts pieņem Jelgavā
Trešdien 13:00 līdz 18:00
Ceturtdien Ārsts pieņem Jelgavā
Piektdien 13:00 līdz 18:00

KLĪNIKA JELGAVĀ

  Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00
 
Pirmdien Ārsts pieņem Rīgā
Otrdien 15:00 līdz 18:00
Trešdien Ārsts pieņem Rīgā
Ceturtdien 11:00 līdz 13:00
Piektdien Ārsts pieņem Rīgā

Klinikas darba laiks

KLĪNIKA RĪGĀ

Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00

Pirmdien 13:00 līdz 18:00
Otrdien Ārsts pieņem Jelgavā
Trešdien 13:00 līdz 18:00
Ceturtdien Ārsts pieņem Jelgavā
Piektdien 13:00 līdz 18:00

 

KLĪNIKA JELGAVĀ

Pieraksts telefoniski katru
dienu no 10:00 līdz 20:00

Pirmdien Ārsts pieņem Rīgā
Otrdien 15:00 līdz 18:00
Trešdien Ārsts pieņem Rīgā
Ceturtdien 11:00 līdz 13:00
Piektdien Ārsts pieņem Rīgā

 

times icon

PIRMDIEN - PIEKDIEN
10:00 - 18:00

phone icon

PPIERAKSTS VIZĪTEI
+371 22428919

phone icon

facebook bottom smail